Spor Magazin

Judo Federasyonunun genel kurulunun iptali

0 20

Türkiye Judo Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul ve 5. Mali Genel Kurulunun iptali yönünde 25. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen karar, istinaf mercii olan Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi tarafından usul ve esas yönünden hukuka uygun bulunarak aynen onandı.

Seçimlerde başkanlığı 2 oyla kaybeden Nuri Muhammet Çelik’in, 25. Asliye Hukuk Mahkemesinde genel kurulun iptali talebiyle açmış olduğu davada iptal kararı çıkmıştı.

Yerel mahkemenin verdiği karar sonrası Türkiye Judo Federasyonunun yaptığı itiraz, Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi tarafından reddedildi.

Karar sonrası açıklama yapan davacı vekili Avukat Fikret Gökberk Osmanağaoğlu, “Yerel mahkemenin verdiği genel kurulun iptali kararı sonrasında davalı Türkiye Judo Federasyonu, istinaf kanun yoluna başvurarak genel kurulun iptali kararının kaldırılmasını talep etti ancak Bölge Adliye Mahkemesi tarafından talep esastan reddedildi.” ifadesini kullandı.

Federasyona tedbir konması ve kayyum atanması yönündeki taleplerinin de mahkemede değerlendirildiğini belirten Osmanağaoğlu, “Bizim ihtiyati tedbir ve federasyona kayyum atanması hakkında Bölge Adliye Mahkemesinden talebimiz oldu. Bölge Adliye Mahkemesi de bu taleplerimizi esastan reddetti.” şeklinde görüş bildirdi.

Avukat Fikret Gökberk Osmanağaoğlu, Bölge Adliye Mahkemesinin, yerel mahkemenin verdiği genel kurulun iptali kararını hukuka uygun bularak aynen onadığını ifade ederek, “Bu karar aynı zamanda seçimlerdeki usulsüzlüklerin onanması anlamını da taşımaktadır. Kararın Türk sporuna ve judo camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Süreci aynı hassasiyetle yakinen takip ederek federasyon seçimlerinin tekrarlanmasını temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz da AA muhabirine yaptığı açıklamada, açtıkları davada genel kurulun iptal kararında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirterek, “Yargı ve temiz yolu açık. Biz de bir üst mahkemeye başvuracağız ve hakkımızı arayacağız.” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku