Spor Magazin

Bayram sevinci ve hüzün!..

2 344

Bir efsanenin ardından diye başladığım yazılarımın ikincisinde de, yine hüzün ve buruk bir sevinç yaşayacağımız bu bayram da sevgili başkanımızın ardından ilk onsuz bayram olması sebebiyle buruk ve hüzünlü geçecektir.

Hayat devam ederken, Milli takımımız da Avrupa şampiyonası öncesi kampta çalışmalarına hızla devam etmekte, sporcularımız ve teknik kadromuz harıl harıl çalışmalarını sürdürmekte…

Öte yandan Olimpiyatta görev alacak 15 hakemden biri olan Sevgili Uğur Kobaş’ın adının yeniden olimpik hakem listesine alınmasının sevinci, öte yandan başkan adayı olmak isteyen ve bu hususta çalışma yapmak isteyen arkadaşlar ve guruplar çalışmalarına hız verdi.

Yani kısacası hayat devam ediyor ancak bu süreçte yapılan açıklamalar doğrumu!

Adaylar doğrumu belirlemede ne gibi kriterler aranmalı liyakat bilgi beceri neye göre aday belirlenmeli.

Devletimiz de ve uygar ülkelerde görevler de devamlılık esastır nitekim böylede olmuştur karate federasyonunda görev alan yönetim kurulu kendi içinde toplanarak olimpiyat sürecinde sistemin selameti için aksaklık yaşamaması için kendi başkanını seçmiştir, sevgili Mustafa Kazım Özbayraktar hayırlı olsun.

Umarım merhum başkanımız Esat Delihasan’ın  fikirlerine ve projelerine sahip çıkarak  Dünyanın zirvesindeki yerimizi olimpiyatların zirvesine taşırız da, hem sporcularımız, hem de merhum başkan Esat Delihasan bir kez daha Türk Karate tarihine ismini altın harflerle yazdırmış olur.

Olimpiyat sonrası yapılacak seçimle ilgili bir çok aday ismi ortalıkta dolaşmakta birileri çıkıp açıkça adayım diyor bir çok kişi de nabız yokluyor.

Öncelikle kim seçilirse seçilsin Camiamız içinden biri olacağı için herkes birbirine etik kurallar doğrultusunda davranmalıdır. Ne olursa olsun son noktada yüz yüze bakacağımızı unutmayalım bu sebeple kazanan Karate ve Büyük karate camiası olmalıdır.

Bu süreç içinde guruplar kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de kadrodur şu anki yönetim kuruluna baktığımızda camiamız içinde aktif olarak yer almış sevgili Adem Özbektaş’tan başka kimse yoktur bu son derece trajikomik bir durumdur,

Biz büyük bir camiayız diyoruz lakin sistemi bizim yerimize başkaları yönetmektedir.

Bu camianın içinde Akademisyen, liyakatli ve kendini geliştirmiş insanlar mevcuttur bunu belirleyiciler kimlerdir?  Nerede benim hocalarım, nerede bu camiaya yarım asır hizmetkar olan insanlar, değerlerimiz nerede, yazık değil mi bu camiaya? Eğer ki;  bizim bilmediğimiz eksiklikler varsa bunları da birileri çıksın açıklasın… Benim düşüncem odur ki;  camia içinden olmayan hiç kimsenin adaylığı ve aday olarak desteklenmesi doğru değildir!

Kimler olmalı bu belirleyiciler;

Ömrünü bu spora vermiş, yarım asırdır hizmet eden, bu uğurda evine barkına, çocuklarına ayıracağı zamanını karate ye ayıran ve yıllardır camiamıza hizmet eden hocalarımızdır belirleyici olması gerekenler.

Akademik kariyeriyle, teknik kadrosuyla iş dünyasında yaptığı başarılı geçmişleriyle her kesimden başarılı insanımızla bu kadro oluşturulmalıdır.

Bu nedenle aday enflasyonu yerine, aklı selim insanların, duayenlerin önereceği kişi yada kişilerden oluşan bir kadroyu seçebilme meziyetini gösterebilmeliyiz.

Bunu yaparken Dünyanın zirvesinde olan mevcut teknik kadroyu bozmadan ilerlemeyi emanete de sahip çıkabilecek teknik ekibi de küstürmeden yolumuza devam ederek zirveden inmeden başarılara imza atmaya devam etmeliyiz.

Dünyaya uyum sağlamak için güçlü olmak gerekir bu güç de sizin dünya üzerindeki etkiniz ve yapabildiğiniz lobi kadar ancak o kadar varsınızdır, eğer etrafınızda size saygı duyan kimse yoksa sizde yok hükmünde sayılırsınız.

Bu nedenle LOBİ çok önemli bir kavram halini almıştır. Bu konuda Türk karatesi sisteminde lobimiz ne durumdadır, bu sistem nasıl çalışıyor ve ne kadar başarılıyız ve bu çalışmaları kim ya da kimler yürütmektedir?

Bundan sonra bu sistem nasıl olmalı ya da nasıl yürütülecektir bu konu ile ilgili federasyonumuzun bir kurumu var mıdır işleyişi nasıldır?

Top yekûn lobi çalışması yapılması olabilir mi, sporumuz olimpik kimliğini aldıktan sonra karatenin Dünyadaki yeri yön değişmiş bu nedenle de LOBİ savaşları da hızlanmıştır.

Biz bu savaşa hazır mıyız?

Sporcumuz maç yaparken sadece maça çıkıp yenebilmesi ya da yenilmesi doğru sonuç veriyor mu, sporcumuz yenildiğinde acaba yenilgiyi hak etti mi, ya da bir takım oyunlarla mı yenildi?

Bu hususta hakemlerimizin yaptığı LOBİ çalışmasının bu süreçte bir katkısı var mıdır sadece hakemlerimiz dürüst olarak hakemliğini yaptıkları takdirde diğer hakemler bu hususta aynı hassasiyeti gösteriyorlar mı?

Yönetim kurullarındaki arkadaşlarımızın lobi çalışmaları yeterli midir? Merhum başkanımız Dünya federasyonlarında ki görevlerinden dolayı aşina ve samimi bir ilişkimiz olduğunu ön görürsek, bundan sonra seçilecek başkanımız yada şu andaki vekil olarak başkanlık yapan yönetim kurul üyemiz bu misyonu yerine getirebilecek midir.

Olması gereken nedir?

Oysa ki; Türk karatesinin içinden yetişmiş, ötekileştirilmiş onlarca iş dünyası insanı varken, “bu trajik komik durum merhum kardeşimiz ardından böyle bir konu belki abes gibi olacak” lakin son gönlerde miras paylaşır gibi federasyon başkanlığı için bir çok kişinin adı geçiyor!

Durun beyler durun!.. Kim kimdir, necidir? Bir plan doğrultusunda elimizdeki envantere göre bilgili ve liyakat sahibi kardeşlerimiz içinden seçerek bu hususta hassasiyet gösterebilir ve top yekun yeni bir anlayışla birbirimizi kucaklayarak hep birlikte başkanımızı ve ideal kadroyla yönetim kurulunu seçebiliriz.

Taşıma su ile değirmen dönmez bu nedenle bir çağlayan olan camiamızdan o değirmeni çalıştıracak sular seller mevcuttur.

Merhum kardeşim Rahat uyu Esat Delihasan’a Allahtan rahmet dilerken, bütün camiamıza hayırlı sağlıklı mutlu bayramlar diliyorum.

2 Yorumlar
  1. Ramazan Oruç diyor

    Sevgili hocam camiamiamıza anlam ve güzel mesajlar dolu yazınızı okudum, çok değerli tespitleriniz için kutlarım. Sizinde belirttiğiniz gibi özellikle Olimpiyat sürecinde ülkelerin LOBİ faaliyetleri gittikçe acîmasız bir hal almaktadır ve bu konuda bizim Federasyonunumuzun da önemli girişimlerde bulunması ve çok önemli önlemler alması gerekmektedir. Saygılarîmla

    1. Cengiz Tuncel diyor

      Sevgili Ramazan Oruç çok teşekkür ederim Sevgilerimle mutlu bayramlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku